2020 – Suur säästmise aasta

Finantsnipid

Kui jaanuaris uusaastalubadusi tegid, oli nende seas võib-olla ka säästmine. Kuid kes oleks osanud arvata, et 2020. aastast saab parim säästuaasta seni? Ülemaailmne karantiin ja ranged piirangud päästsid inimestes valla nende sisemise säästja.

Mis on ükssarvikust veelgi haruldasem? Säästvad noored.
Mis on ükssarvikust veelgi haruldasem? Säästvad noored.

Sel aastal pidid paljud oma elus midagi muutma ning kõige rohkem ilmselt eelarvet. Inimeste kulutamisharjumused muutusid pea üleöö. Tööpäevajärgsed õlled kolleegidega kadusid, puhkusereisid tühistati, poed olid kinni, kodus töötamisega vähenesid kulud töölesõidu peale ning, kui sa oled milleeniumi põlvkonnast, lõppes nädalavahetuste raiskamine elamustele. Selle asemel läks raha toidu, elektri, mõne üksiku meelelahutuse ja Wolti kullerteenuse peale.

Inimesed hakkasid rohkem säästma.

KulutamineSäästmine

Karantiinide ja tavaliste kuluallikate puudumise tõttu muutus säästmine järsku tavalisest palju lihtsamaks. Hiljutise TD Ameritrade’i uuringu järgi kulutas kaks kolmandikku küsitletud ameeriklastest viimase paari kuu jooksul tavalisest vähem. Kui väljas kuhugi minna ei ole, kus raha kulutada, on palju lihtsam kodus püsida ja säästa.

Kodus püsimine on alati olnud üks lihtsamaid mooduseid, kuidas kokku hoida.
Kodus püsimine on alati olnud üks lihtsamaid mooduseid, kuidas kokku hoida.

Lisaks võimaluste puudusele tõukab inimesi säästma ka keeruline aeg. Ebakindlus töö, palga ja tuleviku suhtes ajendab kitsalt läbi ajama. Parema meelega hoiame oma rahast kinni, kui et seda kulutame. See aasta võib teha meist riske vältivad ja säästmist tähtsustavad inimesed.

Paljude meelest on see hea. Noored ei ole väga hea säästjad ning paremad harjumused tulevad neile kasuks. USA-s säästavad milleeniumi ja X-generatsiooni noored vähem kui 10% oma palgast või üldse mitte. Lätis ei kogu üle 45% neist pensioniks. Hispaanias, kus noortel kulub umbes 50% palgast üürile, on säästmine kauge unistus, mitte realistlik eesmärk.

Noored pole ehk säästmise poolest tuntud, kuid eelistavad siiski kogemusi asjadele.
Noored pole ehk säästmise poolest tuntud, kuid eelistavad siiski kogemusi asjadele.

Aga majandus?

Teame, et meid ootab ees ülemaailmne majanduslangus ning kui tarbijad tahavad säästa, mitte kulutada, võib see SKT kasvu veelgi aeglustada. Pikas perspektiivis võib see tegelikult majandusele kasulik olla. Aeglasem, püsivam majanduskasv ja säästev ühiskond on võimalikele tulevastele raputustele vastupidavam ning finantsilisest vaatenurgast tugevam.

Sisseharjunud kombeid raske muuta

Muidugi leidub ka eksperte, kes ei usu, et uued säästmisharjumused igavesti kestavad. Kui normaalne elu taastub, hakkavad inimesed taas elama nagu enne karantiini. Eriti, kui asjad, mida nii kaua endale keelama pidime, nagu väljaskäimine, reisimine, cappuccino oma lemmikkohvikus, ja nii edasi, on jälle saadaval ega kujuta endast ohtu. Kuid pärast esialgset tagasipöördumist varasemate kommete juurde, hakkavad inimesed võib-olla taas hindama säästmist ja investeerimist.

Säästmine ja investeerimine

Säästmine võib tunduda lihtsam, kui alustad väikeste, igakuiste maksetega selleks ettenähtud hoiusele. See on väga madala riskiga viis säästa, kuid ei pruugi pakkuda erilist kasu. Tasuvam võib olla investeerimine.

Investeeringutega on küll alati seotud riskid, ent võid valida madala riskiga investeerimismeetodi, mille tootlus on püsiv. Go & Grow, näiteks, pakub 6,75% tootlust aastas* ja Sina võid rahulikult elu nautida samal ajal, kui Sinu raha teenib Sulle tootlust, ilma, et peaksid ise selleks eriti vaeva nägema.

Tagasi “normaalsusesse”

Kui maailm pöördub tagasi rööbastele, püüa Sina oma uutele kulutamis- ja säästmisharjumustele truuks jääda. Säästmine on finantssõltumatuse juures väga oluline. Kui sead säästmise esikohale, tunned end oma finantstuleviku osas turvalisemalt. Targad investeeringud toovad Sulle tulevikus jõukuse. Las 2020. aasta olla Sinu parema finantstuleviku algus.