Go & Grow’ portfell 2021: põhjalik ülevaade

Bondora

Juba pea kolm aastat on Go & Grow’ Bondora kõige populaarsem toode. Turule tuli see 2018. aastal ning nüüdseks investeerib selle kaudu 126 000 investorit. Inimesed tahavad toodet, mis oleks soodne ja lihtne ning aitaks neil oma raha kasvatada. Just seda pakub Go & Grow.

Go & Grow' portfell 2021: põhjalik ülevaade.
Go & Grow’ portfell 2021: põhjalik ülevaade.

Igas kvartalis anname investoritele põhjaliku ülevaate Go & Grow’ edu pandist ehk tema investeerimisportfelli jagunemisest. Siin on 2021. aasta esimene põhjalikum ülevaade Go & Grow’ portfellist 2021. aasta märtsi seisuga.

Krediidireitingud

Oleme seda varem öelnud ning kordame veelkord: hajuta, hajuta, hajuta! Sulle parima pakkumiseks on Go & Grow’ portfellis laenud ühe kategooria asemel jaotatud mitme erineva vahel, AA-st HR-ni. Kõige vähem investeeritakse HR-, seejärel A- ja AA-reitinguga laenudesse.

Joonis 2a. Go & Grow' portfelli üevaade, märts 2021.
Joonis 2a. Go & Grow’ portfelli üevaade, märts 2021.

Enim investeeritakse E- ja F-reitinguga laenudesse, mis moodustavad vastavalt 23,8% ja 22,2% kõigist investeeringutest. Neile järgnevad D- (18,9%) ja C-reitinguga laenud (15,1%). Hajutamine on ülioluline: Go & Grow’ portfelli kuulub 109 000 laenu. Selline hajutatus oli varem võimalik vaid Portfellihalduri, Portfolio Pro või API kaudu.

Alates 2020. aasta novembrist väljastame taas laene ka Soomes, kuid see pole laenukategooriate jagunemist eriliselt mõjutanud. Sellegipoolest väärib mainimist, et tõus D-reitinguga laenudes (+0,9% võrreldes möödunud kvartaliga) võib olla tingitud Soomes väljastatud laenude eksponentsiaalsest kasvust, sest need olid kõik D-kategooriast.

Pausi tõttu laenude väljastamises Hispaanias ja Soomes, kuulub Eestile nüüd veelgi suurem osakaal ehk 53%. Soome osakaal on langenud 35% juurde ja Hispaania oma on 12%, ehk 3% vähem kui möödunud kvartalis. See pole üllatav, sest Hispaanias laene endiselt ei väljastata. Nii soovime hoida stabiilsust heitlikel aegadel. Soome osakaal tõuseb ilmselt jätkuvalt ning jõuab varsti võib-olla pandeemia-eelsete numbrite tasemele.

Go & Grow' portfelli jagunemine riigiti, märts 2021
Go & Grow’ portfelli jagunemine riigiti, märts 2021

Reiting ja riik

Joonis 4a näitab kõiki Bondoras väljastatud laene (mitte ainult Go & Grow’d) 2021. aasta märtsis. Kui võrdleme kõiki artikli juures toodud jooniseid näeme, et Go & Grow’ portfelli jagunemine peegeldab ka Bondora üldisi tendentse. Selle kohta võid rohkem lugeda meie regulaarsetest blogipostitustest.

Kõik Bondoras väljastatud laenud reitingu ja riigi järgi, märts 2021 (7 723 492 € väljastatud laene).
Kõik Bondoras väljastatud laenud reitingu ja riigi järgi, märts 2021 (7 723 492 € väljastatud laene).

Investeerimiseesmärgid

Valitud investeerimiseesmärk ei mõjuta tootlust, kuid huvitav on näha, mille jaoks inimesed raha koguvad. Suurem osa investeerib lisasissetuleku eesmärgil (60%), kuid nagu oleme ka varem maininud, võib see olla tingitud lihtsalt sellest, et tegemist on vaikimisi valikuga.

Selles kvartalis vahetasid kohad Vanaduspõlv (11,4%) ja Mustad päevad (11,5%). 2020. aasta on pannud inimesi mõtlema hädaabifondi korjamisele ja mustadeks päevadeks valmistumisele. Edasi tulevad Suur ost (9,4%), Reisimine (4,8%) ja Lapse tulevik (4,0%). Ülemaailmsete piirangute, karantiinide ja ebakindluse taustal pole üllatav, et reisimine on valikute seas viimane.

Investorite eesmärgid, märts 2021
Investorite eesmärgid, märts 2021

Go & Grow’ portfell on väga mitmekülgne, kuid see pole ainus põhjus, miks see investoritele nii väga meeldib. Siin on veel viis Go & Grow’s investeerimise plussi:

Viis peamist põhjust investeerida Go & Grow’s:

🌱 Tootlus kuni 6,75%* aastas

🌱 Uskumatult lihtne kasutada – sobib algajatele!

🌱Alustada võib kasvõi 1 €

🌱Puuduvad aastased haldustasud

🌱Saad seada eesmärgi ning selle täitumist jälgida

Räägime sellest kõigest lähemalt.

Tootlust arvutatakse iga. Jumala. Päev.

Kui oled Go & Grow’ investor, klõpsa lihtsalt vasakpoolsel menüüribal Väljavõtete nuppu ning näed, kuidas tootlus Su kontol koguneb. Seda arvutatakse iga päev.

Ennusta oma raha tulevikku

Kui klõpsad triibulist ikooni oma Go & Grow’ kontol, on seal olemas Ennustuse funktsioon. Selle abil saad sisestada erinevaid numbreid ning kujundada endale sobiva investeerimisplaani, mis aitab Sul saavutada pikaajalised eesmärgid.

Ennustuse funktsioon aitab luua investeerimisplaani oma eesmärkide saavutamiseks.

Ideaalne sõpradele ja perele

Go & Grow’ga investeerimine on lihtsam kui kunagi varem. Nüüd on kõigil võimalus haarata kontroll oma finantstuleviku üle enda kätte. Soovita Go & Grow’d ka oma tädile, kes raha sukasäärde kogub ja sõbrale, kes on hea säästja, kuid kardab investeerida.

Kus on konks?

Seda polegi. Ausõna. Võtame väljamaksete eest 1 € teenustasu sõltumata konto väärtusest ja see on kõik. Nii hoiame Bondora patvormi töös ja Sina saad tulusalt investeerida.

Mis on Go & Grow’ makselimiit ja miks?

Kuna järjest rohkem inimesi soovib Go & Grow’ kaudu investeerida, on oluline kindlustada selle portfelli kvaliteet, mis seda kõike võimaldab. Oma kasvava investorite kogukonna kaitseks tõstame laenude mahtu aegamisi. Sellepärast olemegi pärast põhjalikke arvutusi kehtestanud hetkel 400-eurose sissemakse limiidi kuus.

Nii saame hoida platvormi töös, kuid samas mõtleme tulevikule. Olenemata sellest, kas oled Bondoras uus või investeerinud meie kaudu juba aastaid – selle muutuse abil on kõigil võrdne võimalus oma raha kasvatada.

Iga Bondoras tehtud otsus põhineb andmetel. Meie eesmärk pole vaid eksponentsiaalne kasv, vaid jätkusuutlikkus ning oma investorite huvide kaitsmine. Seepärast oleme laenuportfelli laiendades ettevaatlikud ning ootame, kuni meil on rohkem andmeid selle kohta, millises suunas maailmamajandus järgnevatel kuudel areneb.

Go & Grow’ makselimiitide kohta saad lähemalt lugeda Klienditoe lehel.

Kas aastane tootlus 6,75%* on garanteeritud?

Tootlus ei ole tagatud, kuid keskmine tootlus Bondora platvormil on tunduvalt kõrgem. Arvestades seda ja oma 13-aastast kogemust, usume, et 6,75%* aastane tootlus on võimalik.

Suuremat kui 6,75%* tootlust aastas teenida ei saa. Kõik, mis sellest üle jääb, investeeritakse uuesti, et kindlustada 6,75%* aastane tootlus ka tulevikus, kuigi kindlat garantiid anda ei saa.

Räägime riskidest

Võime uhkusega öelda, et seni oleme oma lubadusi investoritele täitnud, kuid peame siiski oluliseks ka teadlikkust riskide osas.

1. Tootlus langeb alla 6,75%* aastas

Kuigi tootlus ei ole tagatud, on üks Go & Grow’ peamistest plussidest kõrge 6,75%* aastane tootlus. Vaadates netotootlusi Bondora algusaegadest peale, pakub 6,75%* aastase tootluse määr parajat puhvrit. Go & Grow peegeldab laenude üldist väljastamist Bondoras, ehk portfelli kuulub laene erinevatest reitingukategooriatest ja riikidest. Laenude väljastamine toimub kõige uuema krediidianalüüsi meetodi abil, mille oleme ise välja töötanud ning terve kümnendi seda arendanud.

Seetõttu on Go & Grow’ portfelli investeerimisprojekti tegelik sisemine tulusus (IRR) tunduvalt kõrgem kui 6,75%* aastas. Kui laenud teenivad suuremat tootlust, suunatakse ülejäänu reservi ning reinvesteeritakse riskide vähendamiseks. Bondora ei kasuta neid reserve millekski muuks. See annab meile statistilise kindluse, et 6,75%* aastane tootlus on ka lähitulevikus võimalik. Sellegipoolest tasub meeles pidada, et eelmiste perioodide tootlus ei ole garantii järgmiste perioodide tootluseks.

Üks, mis võib 6,75%* aastase tootluse tagamist mõjutada, on investorite investeeringute suurus. Näiteks lisatakse Go & Grow’ kontodele rohkem raha, kui meie suudame välja laenata. Sellisel juhul jääb osa portfellist seisma (investeeringud ei teeni tootlust). Äärmisel juhul võime loobuda uute investorite vastuvõtmisest täielikult ning luua ootenimekirja. Meie eesmärk on aga pakkuda kõigile võimalust investeerida, seepärast eelistame sissemakselimiidi seadmist, nagu olemegi praegu teinud Go & Grow’ puhul.

2.   Likviidsus

Go & Grow’ eesmärk on alati olnud pakkuda investoritele kiiret likviidsust. Analüüsisime Bondora investorite tehingute rahavoogude andmeid pea kümme aastat – raha sissevoolu, väljavoolu ja üldist rahavoogude liikumist portfellides. Tahtsime pakkuda investoritele võimalust raha oma Go & Grow’ kontolt alati välja võtta.

Lisaks uurisime rahavoogude andmeid erinevates pankades ja investeerimisfondides, täpsemalt tagastamiste ja väljamaksete rahavoogusid ülemaailmse majanduskriisi ajal aastatel 2007-2008. See info koos meie kogutud andmetega on aidanud meil likviidsusriske vähendada.

Juhul, kui Bondora ei suuda kõiki väljamakseid Go & Grow’ kontodelt teostada, on kaks võimalust (vastavalt sellele, kumb enne juhtub). Allpool on ära toodud lihtsustatud ja kokkuvõtlik ülevaade, tervet ja täpsemat kirjeldust saab lugeda  Go & Grow’ Kasutustingimuste peatükist 7.6.

  1. Väljamakse investorile teostatakse täies mahus, kui Go & Grow’ portfelli tekib tootluste ja sissemaksete kaudu piisavalt raha.
  2. Väljamakse investorile teostatakse osade kaupa, vastavalt sellele, kuidas kontole raha juurde tekib – väljamakseid teostatakse kõigil äripäevadel, kuni see on täies mahus välja makstud.

Kui tahad Go & Grow’ kohta lähemalt teada, klõpsa siia.